Menu
A+ A A-

Bielice gm. Biskupiec

0
1
0
s2smodern
Bielice gm. Biskupiec

Miejscowość występowała w dokumentach jako Bielitz, co dowodzi o prastarym rodowodzie wsi, ponieważ dawniej Bielicami określano tereny położone nad brzegami jezior i bagien, nad którymi bielono płótna. W 1222 roku Konrad Mazowiecki przywilejem łowieckim darował Bielice ówczesnemu biskupowi Prus, Chrystianowi. W końcu XIX wieku wiele majątków szlachty polskiej, z powodu wysokich podatków nałożonych przez urzędników pruskich po powstaniu styczniowym (1863 rok), przeszło w ręce niemieckie. Majątek Bielice jako jeden z nielicznych znajdował się w posiadaniu rodziny Kowalskich, polskich obszarników ziemskich. W 1892 roku we wsi wybudowany został dworzec kolejowy, tartak i mleczarnia. Zestawienie statystyczne z 1922 roku wykazuje, że Bielice stanowiły wówczas obszar dworski z zabudowaniami folwarcznymi. Właścicielem majątku był Pritzman. W okresie międzywojennym funkcjonowała w Bielicach jednoklasowa szkoła podstawowa. Terenów Bielic nie ominęła również tragedia II wojny światowej. W roku 1939 nauczyciel z Bielic Tomasz Bossek  został rozstrzelany przez Niemców w lesie bratiańskim koło Nowego Miasta Lubawskiego. Po 1945 roku mleczarnię zniszczoną w czasie działań wojennych przebudowano na fabrykę środków piorących. W Bielicach utworzono oddział poczty-Krotoszyny, wybudowano rozlewnię wód gazowanych i masarnię. Na terenie wsi powstała również  baza Gminnej Spółdzielni Biskupiec oraz siedziba Spółdzielni Kółek Rolniczych.

Stacja kolejowa „Biskupiec Pomorski” na terenie Bielic. W 1945 roku oddziały Armii Czerwonej składowały na terenie stacji zagrabione w okolicznych miejscowościach przedmioty. Tutaj również formowano transporty kolejowe, którymi wywożono polskie dobra w głąb ZSRR. Do załadunku wykorzystywano Polaków internowanych przez NKWD (tajną policje). Większość więźniów po skończonej pracy wywieziono do obozów pracy przymusowej tzw. łagrów lub gułagów znajdujących się na terenie Związku Radzieckiego, skąd nigdy nie wrócili. Współcześnie stacja również istnieje. Stoi na linii Toruń – Olsztyn. 

Być może na terenie dzisiejszych Bielic znajdował się drewniany  kościół z cmentarzem położony na  wzgórzu, na wprost jeziora. Obecnie stoi na jego terenie gimnazjum. Hipotezę tą zdają się potwierdzać odkryte podczas prac budowlanych gimnazjum szczątki ludzkich kości oraz fragmenty fundamentów drewnianej budowli. 

0
1
0
s2smodern
Więcej w tej kategorii: « Biskupiec Babalice gm. Biskupiec »
Powrót na górę