Menu
A+ A A-

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

0
1
0
s2smodern
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

W 2006 roku Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie uzyskał status Narodowej Instytucji Kultury na mocy porozumienia podpisanego przez Ministra Kultury i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, stając się pierwszą jednostką kulturalną w północno-wschodniej Polsce o takiej randze.

Misja i powinności statutowe Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie wypełniane są na czterech istniejących scenach: Dużej, Kameralnej, Scenie Margines i Scenie u Sewruka – mieszczącej się w budynku prowadzonego przez Teatr Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka. Każda ze scen ma swój odrębny charakter, akcentuje odmienny gatunkowo i estetycznie rodzaj twórczości, zaś łącznie – stanowią szeroki wachlarz propozycji teatralnych, adresowany do szerokiego grona odbiorców. To wynik definiowania jedynego w regionie teatru dla dorosłego widza – poza elbląskim ośrodkiem – jako teatru eklektycznego w najlepszym tego słowa znaczeniu: zawierającego szerokie spectrum poetyk, stylów i konwencji, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom różnych grup widzów. Profilując estetycznie i formalnie poszczególne sceny, Teatr pozostanie – in extenso – otwarty na każdy rodzaj artystycznej ekspresji, mieszczącej się w ramach tolerancji, pluralizmu i poszanowania wolności.

Duża Scena to miejsce prezentacji klasyki dramaturgii polskiej i światowej, z włączeniem tytułów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Repertuar Dużej Sceny układa się w rodzaj uważnej rozmowy z przeszłością i wydobywania z teatralnego kanonu sensów, które pozwalają lepiej tłumaczyć dzisiejszy świat. To prawo i jednoczesna powinność narodowej instytucji kultury, jaką jest Teatr Jaracza.
Dominantą Sceny Kameralnej jest szeroko pojęta dramaturgia współczesna, obejmująca sztuki dramaturgiczne XX wieku oraz najnowsze, często prapremierowe przedstawienia. Jeśli Sceną Dużą rządzi tradycja i klasyka, tak Scena Kameralna buduje oś między zachodnią a wschodnią dramaturgią Europy.

Cechę konstytutywną Sceny Margines stanowi sztuka niezależna, poszukująca i eksperymentatorska, wyznaczająca nowe tendencje w teatrze, generująca pytania na temat najbardziej palących problemów świata nazywanego „ponowoczesnym”.
Z kolei eksponowanie młodego teatru – studentów szkół aktorskich stawiających pierwsze kroki na scenie pod okiem doświadczonych reżyserów-pedagogów – to istota działalności Sceny u Sewruka. Do jej domeny należy zaliczyć zarówno wyrażanie dynamiki i inicjacyjnego charakteru teatralnych debiutów, jak również tworzenie wewnątrzpokoleniowego dialogu młodych ludzi, mieszkających na Warmii i Mazurach.

Poza działalnością stricte repertuarową Teatr im. Stefana Jaracza organizuje w sezonie artystycznym dwa festiwale teatralne: Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY. Innym, równie ważnym elementem strategii programowej Teatru są cykle okołoteatralne, m. in. „Czytania performatywne”, w ramach których przedstawiane są teksty nieznanych szerokiej publiczności twórców oraz utwory autorów Warmii i Mazur. W 1991 roku przy Teatrze rozpoczęło działalność 4-letnie, pomaturalne Studium Aktorskie o uprawnieniach szkoły publicznej.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
ul. 1 Maja 4, 10 - 118 Olsztyn

www.teatr.olsztyn.pl

Centrala: +48 89 527 59 59; +48 89 527 59 58
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kasa: tel. +48 89 527 39 15
fax +48 89/ 521 87 05
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
0
1
0
s2smodern

Media

Powrót na górę