Menu
A+ A A-

Muzeum Przyrody w Jeleniu

0
1
0
s2smodern
Muzeum Przyrody w Jeleniu

W siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego udostępnione są dwa muzea – Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficzne im. Edwarda Klemensa, cieszące się dużą popularnością odwiedzin w ciągu roku wśród odwiedzających region turystów jak i miejscowej ludności – głównie dzieci i młodzieży. Ponadto znajduje się tu ścieżka edukacyjna prezentująca typy budek lęgowych stosowanych w naszym kraju. Muzea w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu są czynne w dni powszednie od godz. 9:00 do 15:00 i udostępniane zwiedzającym nieodpłatnie. Zorganizowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt - nr tel.: 23 698 10 36.

Muzeum Przyrody Welskiego Parku Krajobrazowego w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu funkcjonuje od lutego 2007 roku. Na powierzchnię wystawową zaadaptowano poddasze siedziby Parku, w której to przed reformą edukacji w 1999 roku mieściła się szkoła podstawowa. W Muzeum prezentowane są trzy główne typy ekosystemów: leśny, wodny oraz pól i łąk mozaikowatego krajobrazu rolniczego, które to umieszczono w czterech dioramach stanowiących kombinację dających się wyodrębnić w krajobrazie środowisk i ukazują ciągłość systemu tych środowisk, dlatego każdy prezentowany typ środowiska znajduje kontynuację w następującej po nim dioramie. Taki sposób aranżacji środowisk pozwolił zaznaczyć istnienie stref ekotonowych występujących w naturze. Zgromadzono tu eksponaty prezentujące najczęściej spotykane zwierzęta (ssaki i ptaki), zielniki zawierające m.in. wiele chronionych gatunków roślin, jak również ekspozycję skał wraz z mapą, dzięki której istnieje możliwość określenia pochodzenia poszczególnych minerałów.

W dioramie prezentującej środowisko wodne i przywodne można zobaczyć takie zwierzęta, jak: czapla siwa i biała, trzcinniczek, wodnik, perkozek, perkoz dwuczuby i zausznik, mewa śmieszka, łyska, kormoran, wydra i bóbr. Następna diorama przedstawia skupione wokół małego oczka wodnego zwierzęta obserwowane w okresie jesień – zima – wiosna. Są to: jenot w okrywie zimowej, norka amerykańska, gile, orzechówka oraz wiewiórka. W dalszej części dioramy „leśnej” zobaczyć można lisa, borsuka oraz takie ptaki, jak: dzięcioły (czarny i duży), kowalik, zięba, grubodziób, słonka, kos, uszatka, czy też lelek. W drugiej dioramie „leśnej” znajdują się aktywne po zmierzchu: kuna leśna, puszczyk i jeż. Prezentowane są tu również duże ptaki drapieżne: jastrząb gołębiarz, myszołów, trzmielojad, krogulec oraz największy gniazdujący na terenie WPK ptak drapieżny – bielik. Kolejna diorama przedstawia zwierzęta mozaikowatych agroekosystemów pól i łąk z zadrzewieniami i oczkami wodnymi. Można zobaczyć tu kobuza, bażanty, kuropatwę, srokosza, gąsiorka, piegżę, trznadle, szczygła, zająca i łasicę, a także związane z wilgotnymi łąkami: derkacza, rycyka, kszyka. Na uwagę zasługuje występujący już tylko na wschodnich krańcach Polski ptak o niezwykłym, mieniącym się różnymi odcieniami błękitu, ubarwieniu piór – kraska oraz rzadki ptak o egzotycznym wyglądzie – dudek. Centralna część ekspozycji, wykorzystująca istniejące belkowanie i załamania płaszczyzn dachu, przedstawia zwierzęta zasiedlające opuszczone zabudowania, strychy, stodoły oraz zaciszne poddasza. Umieszczone są tu takie zwierzęta, jak: płomykówka, kuna domowa, czy też jerzyk. W 2011 roku ekspozycja została wzbogacono o wykonane w skali 1:1 modele występujących w Welskim Parku Krajobrazowym płazów i gadów. Są to m.in. żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, traszka grzebieniasta, kumak nizinny czy też żółw błotny.
 
Muzeum Przyrody mieści również część ekspozycji etnograficznej prezentującej walory kulturowe terenu WPK, która poświęcona jest wczesnemu średniowieczu i przedstawia zabytki istniejącej niegdyś na tych terenach kultury staropruskiego plemienia Sasinów. Głównym elementem ekspozycji jest makieta grodziska.mieści się w siedzibie parku w Jeleniu. W Sali edukacyjnej znajduje się część ekspozycji przyrodniczej prezentującej jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów Parku – rezerwat przyrody „Piekiełko” (makieta w skali 1:100). Muzeum Przyrody mieści część ekspozycji etnograficznej prezentującej walory kulturowe terenu WPK. Ta część ekspozycji poświęcona jest wczesnemu średniowieczu i przedstawia zabytki istniejącej niegdyś na tych terenach kultury staropruskiego plemienia Sasinów. Głównym elementem ekspozycji jest makieta grodziska w skali 1:25. 

 

Welski Park Krajobrazowy

Jeleń 84, 13-230 Lidzbark

tel./fax: 23 698 10 36

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MAPA WELSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

www.welskipark.pl

0
1
0
s2smodern

Media

Powrót na górę