Menu
A+ A A-

Muzeum Etnograficzne w Jeleniu

0
1
0
s2smodern
Muzeum Etnograficzne w Jeleniu
W siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego udostępnione są dwa muzea – Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficzne im. Edwarda Klemensa, cieszące się dużą popularnością odwiedzin w ciągu roku wśród odwiedzających region turystów jak i miejscowej ludności – głównie dzieci i młodzieży. Ponadto znajduje się tu ścieżka edukacyjna prezentująca typy budek lęgowych stosowanych w naszym kraju. Muzea w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu są czynne w dni powszednie od godz. 9:00 do 15:00 i udostępniane zwiedzającym nieodpłatnie. Zorganizowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt - nr tel.: 23 698 10 36.
 
Edward Klemens urodził się w 1939 roku w Warszawie, zmarł w 2006 w Lidzbarku Welskim. Jest autorem książek poświęconych historii Lidzbarka. Muzeum Etnograficzne im. Edwarda Klemensa w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego oddano do użytku w 2001 adaptując na ten cel jedno pomieszczenie o powierzchni 60 m2. Obiekt daje możliwość eksponowania oraz gromadzenia przedmiotów codziennego użytkowania, które to wypierane przez nowoczesne urządzenia ulegają stopniowemu zapomnieniu. Zgromadzono tu ponad 200 różnych przedmiotów, w tym m.in. stare żelazka na duszę i węgiel, maglownice, przyrządy do wydobywania torfu, narzędzia rolnicze, wyposażenie dawnej sali szkolenej, liczne dokumenty, pieniądze oraz stare fotografie wartościowych pod względem historycznym budynków i innych obiektów budowlanych z terenu np. Welskiego Parku Krajobrazowego. Zebrane przedmioty często okazują się jedynymi egzemplarzami uchowanymi od zniszczenia i zapomnienia. Prezentowane ekspozycje przyczyniają się do zachowania w pamięci wartości kulturowych tego regionu oraz stanowią interesującą atrakcję. W Muzeum Etnograficznym w Jeleniu można podziwiać stałą ekspozycję sprzętów gospodarstwa wiejskiego, a także wystawy czasowe, poświęcone wybranym dziedzinom kultury ludowej, co przyczynia się do zachowania w pamięci wartości kulturowych tego regionu.
Muzea w siedzibie Parku są czynne w dni powszednie od godz. 9:00 do 15:00.
 
Welski Park Krajobrazowy
Jeleń 84, 13 - 230 Lidzbark

tel. 23 698 10 36

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.welskipark.pl

MAPA WELSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

0
1
0
s2smodern

Media

Powrót na górę