Menu
A+ A A-

Rzeka Wel - spływ od miejscowości Lidzbark Welski - Chełsty

0
1
0
s2smodern
Rzeka Wel - spływ od miejscowości Lidzbark Welski - Chełsty

Wel jest rzeką III rzędu, lewobrzeżnym i największym dopływem Drwęcy. Wypływa za Wzgórz Dylewskich w okolicy miejscowości Bartki na wysokości 210 m n.p.m. Długość rzeki wynosi 107,5 km a jej ujście do Drwęcy znajduje się w miejscowości Bratian, na wysokości około 84,5 m n.p.m. W zlewni rzeki Wel znajduje się około 1100 różnej wielkości cieków. Jej największe dopływy to: Mała Wkra (prawobrzeżny, wpada do jeziora Dąbrowa Mała), Rumienica (prawobrzeżny, wpada do jeziora Rumian), Płośniczanka (lewobrzeżny). Na podstawie kryteriów fizyczno – morfologicznych, na rzece Wel wyróżniono 6 typów rzek spośród 24 oficjalnie ustalonych w Polsce.

Wel jako największy lewobrzeżny dopływ Drwęcy jest rzeką nizinną pojezierną, a równocześnie na niektórych odcinkach rzeką górską. Trudno jednoznacznie zaklasyfikować ten naturalny, niezmieniony przez wieki ciek. Rzeka Wel jest bardzo ceniona przez wodniaków – kajakarzy za swą atrakcyjność i walory przyrodnicze. Rzeka bierze swój początek od źródlisk w okolicach Wzgórz Dylewskich, gdzie wypływa jako Wielka Wkra, aby po wpłynięciu do jeziora Wielka Dąbrowa przyjąć nazwę Wel. Długość rzeki wynosi 107,5 kilometrów, średni spadek to 0,91 promila, na kilku odcinkach rzeki występują duże spadki, dochodzące do 4,1 promila. Z uwagi na to że Wel przepływa przez wiele jezior, jego przepływ jest w miarę stabilny – nie występują wielkie wahania stanu wód. Spływy rzeką Wel można organizować etapami, całą trasę średnio doświadczony kajakarz może przepłynąć w ciągu czterech dni. Walory rzeki umożliwiają organizowanie spływów kajakowych przez cały rok, aczkolwiek turystyczny sezon kajakowy trwa od maja do września, w pozostałym okresie z uroków rzeki korzystają bardziej doświadczeni kajakarze.

Spływ kajakowy na odcinku: Lidzbark Welski - Chełsty

Startujemy od 43,10 km biegu rzeki, kończymy etap spływu na 35,195 km. Trasa do przepłynięcia to ok. 8 km

43,100 km

Start obok plaży miejskiej na terenie MOSiR. Wypływ Welu z jeziora znajduje się tuż obok wpływu (rozdzielone piaszczystym półwyspem), mamy wrażenie że rzeka zatoczyła koło. Wpływ i wypływ płyną prawie równolegle do siebie na odcinku około jednego kilometra. Wypływamy z jeziora Lidzbarskiego i przepływając pod mostem drogowym Lidzbark → Brodnica wpływamy w jar  rzeki Wel.

Rzeka łagodnie toczy swe wody w kierunku Kurojad. Po drodze napotykamy przeszkody w postaci powalonych drzew, zdarza się że musimy przeciągać kajaki przez zatory. Bez większych przygód dopływamy do jazu elektrowni w Kurojadach, gdzie przenosimy kajaki lewą stroną, na dolną wodę  i płyniemy dalej. 

38,205 km

Tutaj po 300 m na prawym brzegu napotkamy nowo otwartą stanicę wodną gdzie możemy skorzystać z bogatej oferty ośrodka Wellavil oraz noclegu. Opodal mała osada Kurojady o XVIII rodowodzie i ukryta wśród lasów nad rzeką. Zabytkowy budynek młyna (MEW) oraz duży nowoczesny kompleks konferencyjno – rekreacyjny Wellavil z bogatą ofertą pobytu wśród nieskażonej przyrody w sercu Welskiego Parku Krajobrazowego

37,840 km

Po około 3 km zmienia się otoczenie rzeki, dopływamy w pobliże progu piętrzącego nieczynnego młyna w Chełstach  Widząc przed sobą most drogowy należy spłynąć do prawego brzegu – około 50 metrów przed mostem! Bezpiecznie przybijamy do prawego brzegu, gdzie wyciągamy kajaki i przenosimy je ok. 100 m poniżej jazu.

35,195 km

Chełsty to mała wieś założona w XV wieku jako lenno wójtostwa krzyżackiego w Lidzbarku. We wsi możemy obejrzeć resztki po zabudowie dworskiej – gorzelnia, budynki gospodarcze – obora i czworaki. Rzekę przegradza betonowy próg piętrzący z drugiej połowy XIX wieku, po prawej stronie progu budynek nieczynnego młyna wodnego. Obok mostu mały sklepik, gdzie możemy zrobić drobne zakupy. 

autor: Marek Połomski

0
1
0
s2smodern
Powrót na górę