Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 414.
Menu
A+ A A-

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

0
1
0
s2smodern
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich z Jeziorem Francuskim i Górą Dylewską – najwyższym wzniesieniem parku (312 m n.p.m.) – znajduje się k. Wysokiej Wsi i nazywany jest przez turystów mazurskimi Bieszczadami. Żyją tu, sprowadzone niegdyś z Korsyki i Sardynii, płochliwe muflony, które dobrze zaaklimatyzowały się na Mazurach. Miłośnicy nart biegowych znajdują tu doskonałe warunki zarówno klimatyczne, jak i terenowe. Co roku organizowany jest tu „Biegu Sasinów”, a nie opodal Wysokiej Wsi, w Wygodzie, znajduje się wyciąg narciarski. Na terenie parku ulokowany jest Hotel Dr Irena Eris z centrum SPA.

Według podziału fizyczno-geograficznego Kondrackiego Wzgórza Dylewskie leżą w prowincji Niżu Środkowopolskiego, w podprowincji Pojezierzy Południowo-Bałtyckich, w makroregionie Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego i tworzą mezoregion Garbu Lubawskiego. Cały teren Parku i otuliny znajduje się w granicach województwo Warmińsko-Mazurskiego. Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich leży w całości na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, w obrębie czterech gmin: Ostróda, Lubawa, Dąbrówno i Grunwald. Powierzchnia parku wynosi 7151,2 ha. Zaś otuliny 14 882,6 ha. Granicami parku objęto zachodnią, najwyższą część Garbu Lubawskiego, zwaną Wzgórzami Dylewskimi. Jest to jeden z najbardziej urozmaiconych pod względem morfologicznym obszarów Pojezierza Mazurskiego, obok Wieżycy i Wzgórz Szeskich, do najwyższych wzniesień polskich pojezierzy. Wzgórza Dylewskie reprezentują zespół form ostatniego zlodowacenia.

Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich
14-233 Jerzwałd 62
Tel, fax 89 758 85 27

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

0
1
0
s2smodern
Powrót na górę