Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 414.
Menu
A+ A A-

Szyldak

0
1
0
s2smodern
Szyldak

Szyldak – wieś, dobra rycerskie wzmiankowane w 1325 r. Eklektyczny, niepowtarzalny w swej urodzie dwór, zbudowany został przez rodzinę Hartów ok. 1910 r.

Szyldak to wieś rycerska powstała na sześćdziesięciu włókach z nadania w 1325 roku. Istniejące zapisy oprócz nazwisk właścicieli majątku i innych danych historycznych, zawierają także szereg informacji szczegółowych, które interesować mogą wiele osób w czasach nam współczesnych.

W 1335 roku właścicielem majątku był Jan Otasch. Około 1400 roku Jan z Witramowa z bratem Jakubem sprzedali Klausowi i Pawłowi część ziemi w Szyldaku. Około 1450 roku Otto z Durąga sprzedał 3,5 włóki w Szyldaku niejakiemu Heidenreichowi. Około 1500 roku Bartosz z Durąga sprzedał jedenaście włók w Szyldaku wraz z sądownictwem sołeckim niejakiemu Paschke z Kiersztanowa. W 1540 roku były trzy majątki. Mieszkało w nich siedemnastu chłopów, kowal, karczmarz, pszczelarz, ogrodnik zagrodnik i pastuch. Stary kościół zapadł się około 1570 r., wkrótce wybudowano kaplicę pogrzebową. Ambicją mieszkańców wsi było jednak posiadanie własnego kościoła, na którego utrzymanie junkrzy mieli płacić cztery marki rocznie. Cała wieś zajmowała 70 włók. Właścicielami majątków byli Jorge z Witramowa i Michał von Dreiss. Siedmiu chłopów posiadało po trzy włóki, jeden miał dwie włóki i jeden chłop jedną włókę. Prócz tego mieszkali we wsi krawiec, szewc, bednarz i dziewięciu zagrodników. 

Na początku XVIII wieku kościół był całkowicie zdewastowany. W 1705 roku patron kościoła Jan von Schirstadt wybudował nowy kościół. Obsługiwał go co czwartą niedzielę pastor z Ostrowina. Kościół z czasem został zniszczony i ze względu na zły stan techniczny rozebrano go. Inaczej rzecz miała się z dworem. Obecnie istniejące założenie ukształtowało się za czasów, gdy właścicielami majątku była rodzina Hardtów, to jest w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Obecny dwór wzniesiony został około 1910 r. i w swej formie nawiązuje do architektury francuskiej. Szczególnie jest to widoczne w części reprezentacyjnej dworu, od strony wjazdu. Konstrukcja z czerwonej cegły, liczne tynkowane detale ozdobne, wieżyczki, dość liczne elementy drewniane składają się na bogactwo dekoracyjne dworu. Urody tej wiejskiej rezydencji dodaje rozciągający się wokół dworu park.

0
1
0
s2smodern
Więcej w tej kategorii: « Słonecznik Szelążnica »
Powrót na górę