Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 414.
Menu
A+ A A-

Kisielice

0
1
0
s2smodern
Kisielice

Kisielice -  czyste i nieskażone środowisko oraz piękne jeziora Goryńskiego Obszaru Chronionego przyciągają tu ludzi spragnionych ciszy i spokoju. Miasto i cała Ziemia Kisielicka ma ciekawą burzliwą historie. Do najważniejszych zabytków nalezą zbudowany w XIV w. , wielokrotnie palony i przebudowany kościół. Stara zabytkowa cześć miasta została zniszczona w czasie ostatniej wojny. Kisielice i okolice zaskoczą turystów wieloma ciekawostkami historycznymi, architektonicznymi oraz pięknymi miejscami. Gmina Kisielice jest regionalnym pionierem inwestycji z zakresu ochrony klimatu. Walory środowiska i nowoczesne technologie z zakresu pro ekologii połączono tu w harmonijną całość. Jadąc z Iławy, Grudziądza lub Kwidzyna można zobaczyć na horyzoncie wieże elektrowni wiatrowych – jest tu jedna z największych farm wiatrowych w kraju, a obszar miasta pokrywa sieć ciepłownicza zasilana z ekologicznej kotłowni opalanej biomasą. Na terenie gminy znajduje się wiele interesujących zabytków, m.in. zbudowany w XVII w. Kościół w Łęgowie, kościół w Horyniu, ruiny pałacu Paula von Hindenburga w Ogrodzieńcu i cmentarz rodowy w miejscowości Trupel.

Gmina Kisielice oraz Pojezierze Iławskie, pod względem przyrodniczym, należy bez wątpienia do najciekawszych i najpiękniejszych regionów naszego kraju. Bogactwo tutejszej fauny i flory, ciekawa rzeźba terenu i bezmiar wód stanowią o dużej atrakcyjności tego miejsca.

Wyjątkowa malowniczość terenu położonego w zachodniej części Warmii i Mazur, między Wisłą, Osą, Drwęcą i Pasłęką, niewątpliwy urok i dostępność komunikacyjna sprawiły, że Gmina Kisielice oraz Pojezierze Iławskie stały się miejscami wymarzonego wypoczynku dla wielu turystów odwiedzających te strony. Przybywający z zachodu, północy czy południa, w tych okolicach po raz pierwszy stykają się z urokami krainy tysiąca jezior. Tu właśnie wita turystów jedno z największych jezior Polski – Jezioro Jeziorak. Tędy przepływa niezwykle urokliwa rzeka Drwęca. Tu biegnie znaczna część Kanału Elbląskiego.

Położenie Gminy Kisielice oraz Pojezierza Iławskiego wyznacza od zachodu dolina dolnej Wisły, od wschodu Pojezierze Mazurskie, od północy Pobrzeże Gdańskie, zaś od południa Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie. Ze względu na atrakcje turystyczne i tradycje historyczne oraz kulturowe - utożsamia się je z terytorium administracyjnym powiatu iławskiego, jego pięcioma miastami: Iławą, Lubawą, Kisielicami, Suszem i Zalewem oraz prawie setką większych i mniejszych wsi. To właśnie tu, poza ciekawymi obiektami dawnej kultury mieszczańskiej i dworskiej, są też, pamiętające średniowiecze, obiekty sakralne oraz ruiny warowni i pałaców dawnej arystokracji pruskiej.

Kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Świata

Zbudowany w latach 1331-1334, przebudowywany w XVI w., po pożarze w 1653 r. Ponownie przebudowany w II poł. XIX w. Wieża z 1856 r. na miejscu XVI-wiecznej szachulcowej, która spłonęła w 1653 r. Po pożarze w 1945 r. zachowały się jedynie mury do wysokości gzymsów. Wnętrze całkowicie nowe po odbudowie w 1960 r. Położony na wzgórzu, ceglany na podmurówce kamiennej, jednonawowy, z węższym prezbiterium oddzielonym od nawy głównej łukiem tęczowym.

zdjęcia w galerii pochodzą z archiwum UMiG Kisielice

 

 

0
1
0
s2smodern
Więcej w tej kategorii: « Klonowo Kazanice »
Powrót na górę