Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 414.
Menu
A+ A A-

Drwęca, rzeka

0
1
0
s2smodern
Drwęca, rzeka

Drwęca, Rzeka – wodny rezerwat przyrody, położony na południowy wschód od Boguszewa, gdzie ochrona objęte jest środowisko pstrąga, łososia, troci i certy. Można doń dotrzeć trasą rowerową. Na terenie gminy Ostróda i przyległym rezerwat obejmuje rzekę i J. Drwęckie oraz ich brzegi szerokości 5 m. W dolinie rzeki ulokowane jest centrum Medycyny Naturalnej „Ruda Dwór”.

Drwęca jest prawym dopływem Wisły płynącym z Garbu Lubawskiego.Jej źródła znajdują się na wysokości 192 m n.p.m. 

Początkowo płynie jako mała struga w wąskim,długim na 8 km i głębokim na 20-30 m wąwozie. Jest to tzw. Czarci Jar, gdzie znajduje się ośrodek zarybieniowy PZW. Środkowy odcinek doliny Drwęcy o szerokości 1-3 km, nad którym leży Nowe Miasto, ma przebieg zbliżony do południkowego i charakter pradoliny, wcięty na 80m w stosunku do przylegającej wysoczyzny. Spadek poziomu wody na odcinku Nowe Miasto -Brodnica wynosi 0,040 %. Dorzecze Drwęcy odwadniane jest przez około 676 cieków stałych i okresowych. Średni przepływ  przy ujściu 26 m/s, maksymalna rozpiętość stanów wody w dolnym biegu 3,5 m. Głęboko wcięta dolina i malowniczo meandrująca rzeka sprawiają, iż jest ona na tym odcinku bardzo atrakcyjna turystycznie. Największym dopływem Drwęcy jest rzeka  Wel, która uchodzi do niej na poziomie 84 m n.p.m. w miejscowości Bratian ok. 4 km na północ od Nowego Miasta. 

Drwęca jest szlakiem  łatwym i nie uciążliwym, urozmaiconym lasami, malowniczymi jeziorami, przełomami. Na trasie bogate w zabytki miejscowości. Liczne miejsca do kąpieli. Spływy rzeką Drwęcą rozpoczynają się w Ostródzie na Jez. Drwęckim. Długość szlaku kajakowego z Ostródy wynosi 190 km.  Spływ kończy się w Toruniu (6 km od ujścia Drwęcy do Wisły). Trasę szlaku można przebyć w ciągu 8-9 dni. Wg  międzynarodowej klasyfikacji trudności Drwęcę zalicza się do klasy  CL.I (Przejazd łatwy: małe regularne fale,  nieznaczne bystrza, łachy piaszczyste, mielizny, łatwe zakręty). Szlak łatwy, dostępny dla wszystkich rodzajów łodzi, tylko na kilku krótkich odcinkach  występują kamienne bystrza. 

Sprawdzony szlak kajakowy przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubawskiej, które regularnie organizuje rekreacyjne spływy kajakowe dla mieszkańców, turystów oraz grup zorganizowanych. Zapraszamy do skorzystania z oferty TZML i do udziału w imprezach plenerowych pełnych miłych wrażeń!. Broszura powstała w ramach akcji ekologicznej "Pływaj z nami, czystymi rzekami - wiosenne sprzątanie rzeki Drwęca" współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

0
1
0
s2smodern
Więcej w tej kategorii: « Drwęckie, jezioro Czarne Jezioro »
Powrót na górę