Menu
A+ A A-

Ośrodek Wypoczynkowy "Partęczyny"

0
1
0
s2smodern
Ośrodek Wypoczynkowy "Partęczyny"

Ośrodek Wypoczynkowy "Partęczyny" zarządzany jest przez Stowarzyszenie Prywatnych Właścicieli Domków Wypoczynkowych usytuowanych nad jeziorem Wielkie Partęczyny. Wszelkiego rodzaju sprawy awaryjne należy zgłaszać Gospodarzowi Ośrodka pod numerem tel. kom. 669 126 131.

Nad jeziorem Wielkie Partęczyny jest zlokalizowany ośrodek wypoczynkowy wyposażony w ponad 300 domków letniskowych, który oferuje:

- Parking samochodowy (płatny)
- Domki campingowe (możliwość wcześniejszej rezerwacji)
- Stanowisko do rozbicia przyczep campingowych
- Pole namiotowe
- Plaża z podziałem kąpieliska dla dzieci (brodzik), młodzieży, dorosłych
- Wypożyczalnie sprzętu wodnego: łodzie, rowery wodne, kajaki.
- Restauracja
- Mała gastronomia
- W okolicach stadnina koni
- Idealne tereny (oznakowane szlaki) na wycieczki piesze i rowerowe
- Baza wypadowa w atrakcyjne miejsca: Grunwald, Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, Toruń, Iława.
- Zabytki architektury pochodzące z XIV w. znajdujące się w Brodnicy, Nowym Mieście Lubawskim.
- Raj dla grzybiarzy i wędkarzy

Na jeziorze Wielkie Partęczyny odbywa się Międzynarodowy Spływ Drwęcą-Wisłą. Impreza dofinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, jest imprezą turystyczno-krajoznawczą popularyzującą kwalifikowaną turystykę kajakową. Hasło spływu "Po piękno i przygodę" - sama zaś impreza to spotkanie braci kajakarskiej, zdobywanie doświadczeń kajakowych w zmieniających się warunkach pogodowych na szlaku, możliwość przekonania się, że turystyka kajakowa jest bardzo przyjemna i daje duża wrażeń oraz satysfakcji, poznanie piękna Pojezierza Brodnickiego oraz szlaku Drwęcy i Wisły.

JEZIORO WIELKIE PARTĘCZYNY
Powierzchnia 340 ha
Objętość 22037,2 tys. m3
Długość maks. 4325 m
Szerokość maks. 1060 m
Głębokość średnia 6,8 m.
Głębokość maks. 28,5 m

Wielkie Partęczyny to jezioro na Pojezierzu Brodnickim, w dorzeczu Drwęcy na zachód od wsi Tereszewo. Położone na wysokości 77 m n.p.m., powierzchnia 340 ha, długość 4,3 km, szerokość 1,1 km. Linia brzegowa silnie rozwinięta z licznymi półwyspami i zatokami, 3 małe wyspy (na jednej z nich ścisły rezerwat florystyczny). Czysta woda oraz wysokie brzegi porośnięte sosnowym lasem to atuty, które sprzyjają odpoczynkowi.

Jest to największe jezioro Pojezierza Brodnickiego wyróżniające się silnie urozmaiconą linią brzegową oraz konfiguracją dna. Każda z czterech głównych zatok posiada odmienny charakter morfometryczny i krajobrazowy. Przy wejściu do zatoki północno-wschodniej znajdują się dwie małe wyspy - większa z nich, zwana Wielką Syberią, jest rezerwatem przyrody stworzonym dla ochrony storczyka obuwika (wstęp na wyspę wzbroniony).

Brzegi jeziora (prawie w całości zalesione) są na ogół łagodnie wzniesione lub pagórkowate, a miejscami nawet strome. Jedynie w pobliżu ujścia Skarlanki i zatoki południowej są one płaskie. Nad wschodnim brzegiem znajduje się duży kompleks ośrodków wypoczynkowych z możliwością wynajęcia łodzi, rowerów wodnych i kajaków. Jezioro połączone jest kanałami z innymi zbiornikami wodnymi takimi jak Bachotek, Zbiczno. Ponadto w okolicy znajduje się rzeka Osa i rzeka Drwęca, która jest największym w Polsce ichtiologicznym rezerwatem przyrody.

DLA WĘDKARZY
Partęczyny Wielkie należą do akwenów o najbardziej urozmaiconym rybostanie; płoć, leszcz, węgorz, okoń, szczupak, lin, krąp, sielawa. Występuje tu sieja, miętus. Najlepsze łowisko leszcza znajduje się w zatoce położonej na północny-zachód od miejsca wypływu Skarlanki. Na lina i szczupaka poleca się zatoki w zachodniej części jeziora.

SZLAKI TURYSTYCZNE
MOTOROWE - Kopernikowski, Grunwaldzki, Towarzystwa Jaszczurczego, Anny Wazówny, Zamków Województwa Toruńskiego.

ROWEROWE - szlak zielony od Torunia do Radomna (ok. 130 km)

WODNE

Rzeka Drwęca (prawy dopływ Wisły) łącząca jeziora mazurskie z Wisłą. Długość szlaku 165 km, czas ok. 6-8 dni. Szlak łatwy, nieuciążliwy, o bardzo dużej atrakcyjności.

Szlak jezior Pojezierza Brodnickiego - główny szkielet szlaku stanowi rzeka Skarlanka (prawy dopływ Drwęcy). Maksymalna długość spławnego szlaku ok. 50 km, czas przebycia 4-5 dni. Szlak łatwy, bardzo atrakcyjny.

PIESZE - 2 szlaki zielone, 2 niebieskie, żółty i czerwony.


Stowarzyszenie Prywatnych Właścicieli Domków Wypoczynkowych
usutyowanych nad Jeziorem Wielkie Partęczyny k/Tereszewa
13-314 Tereszewo 90 B
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.osrodekparteczyny.pl 

0
1
0
s2smodern
Powrót na górę