Menu
A+ A A-

Pracownia frywolitek

0
1
0
s2smodern
Pracownia frywolitek

Technikę koronki frywolitkowej poznałam 11 lat temu. Stała się ona moją pasją. Moje prace to: ozdoby wielkanocne, bożonarodzeniowe, biżuteria, kamizelki, itp. Wystawiam moje prace na kiermaszach i jarmarkach. Z miłą chęcią mogę przekazać arkana tej techniki.

Frywolitki (łac. frivolus – bezwartościowy, błahy, bez znaczenia) to rodzaj koronki artystycznej (nazywane są inaczej koronką czółenkową) wykonywanej z cienkiej nici (bawełnianej, jedwabnej, poliestrowej) za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. Dzięki użyciu cienkiej nici, całość wygląda bardzo delikatnie, choć równocześnie jest niezwykle trwała (znacznie trwalsza niż porównywalna koronka szydełkowa). Technika ta prawdopodobnie była znana już w czasach starożytnych (Egipt, Chiny). W Europie była bardzo popularna w wiekach XVII-XVIII, kiedy to też zostały sprowadzone do Polski. Prawdopodobnie ze względu na używane (dość drogie) nici, oraz na bardzo wymyślne i bogato zdobione wówczas czółenka, była to technika bardzo popularna na dworach szlacheckich i magnackich, natomiast w uboższych sferach - nieznana. Podstawowymi elementami frywolitek są węzły, słupki i pikotki, za pomocą których tworzy się kółka i łuczki. Najczęściej spotykanymi wyrobami frywolitkowymi są serwetki, kołnierzyki, wstawki koronkowe i biżuteria (w szczególności obróżki i naszyjniki).

Iwona Grażyna oraz Lidia Bral

ul. Wojska Polskiego 20, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 56 474 31 49

Dodatkowe informacje

  • mapka:
0
1
0
s2smodern
Powrót na górę