Menu
A+ A A-

Rowerem wokół Nowego Miasta Lubawskiego odcinek 1

0
1
0
s2smodern
Rowerem wokół Nowego Miasta Lubawskiego odcinek 1

Trasa o dużych walorach widokowych, idealna do rodzinnej rekreacyjnej wycieczki. Jadąc rowerem możemy podziwiać ciekawą, polodowcową rzeźbę terenu, jak również mozaikę krajobrazów złożoną z łąk, lasów, nieużytków oraz pól uprawnych. Odcinek po ścieżce rowerowej przylega do pięknej, naturalnej doliny rzeki Drwęcy objętej ochroną przyrodniczą w ramach europejskiej sieci NATURA 2000. Przed Nowym Miastem Lub od strony Nawry kręta droga w lesie, na której odbywają się rajdy samochodowe. Przy trasie do odwiedzenia miejsce pamięci historycznej – „Pomnik pod Nawrą” (jednocześnie atrakcyjny punk widokowy na północną część Nowego Miasta Lubawskiego). Na odcinku między Kurzętnikiem, a Marzęcicami, jak również pomiędzy Nawrą, a Nowym Miastem Lub. do pokonania dość znaczna różnica wysokości terenu. Rodzaje dróg: ok. 60 % drogi o nawierzchni asfaltowej, ok. 25 % szeroka droga szutrowa, ok. 15 % ścieżka rowerowa o nawierzchni z kostki betonowej. Natężenie ruchu drogowego na większości odcinków dróg bardzo małe.

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności:  Łatwy
  • Dystans: 12,8 km
  •  
102771Pomnik pod Nawrą
 
Pomnik poświęcony jest ofiarom II wojny światowej z Nowego Miasta i okolic, które zostały rozstrzelane w pobliskim lasku, pomordowane w obozach bądź poległy na różnych frontach. Zaprojektował go olsztyński rzeźbiarz Ryszard Wachowski (1930-1985), pod nazwą "Ściana śmierci". Odsłonięty został 13 maja 1962 roku. Pomnik w formie muru stylizowanego na ludzkie sylwetki. Obok pomnika ściana z nazwiskami ofiar. Przed pomnikiem znajduje się plac, na którym odbywają się oficjalne uroczystości upamiętniające II wojnę światową. Doskonały punkt widokowy na północną część Nowego Miasta Lubawskiego i fragment doliny rzeki Drwęcy.
 
102772Rzeka Drwęca
 
Prawy dopływ dolnej Wisły. Jej długość wynosi 232 km, średni przepływ przy ujściu – ok. 30 m3/s,a powierzchnia zlewni – 5 693 km2. Rzeka Drwęca stanowi największy w Polsce rezerwat ichtiofaunistyczny utworzony w roku 1961 na obszarze 1248 ha. Celem ochrony jest zachowanie środowiska wodnego w niezmienionym stanie, a w szczególności ochrona ryb wędrownych: łososia, troci wędrownej i certy. Cenne przyrodniczo obszary doliny rzeki Drwęcy oraz jej dopływów należą do sieci ekologicznej Natura 2000. Celem ochrony jest zachowanie w niezmienionym stanie ważnych dla całej Europy siedlisk przyrodniczych, a także populacji gatunków zwierząt i roślin. Dolina Drwęcy pełnią rolę niezmiernie ważnego połączenia korytarzowego między Doliną Wisły, a Pojezierzem Mazurskim.
Wyjątkowo korzystne warunki środowiskowe panujące w rzece Drwęcy umożliwiają prowadzenie działań w zakresie odtwarzania populacji jesiotra ostronosego w Polsce. Jest to ryba o interesującej biologii i wyglądzie, osiągająca długość do 4m i masę do 300 kg, która występowała w dorzeczu rzeki Wisły do lat 60-tych ubiegłego wieku. Pierwsze osobniki tego gatunku zostały wpuszczone do rzeki Drwęcy w 2006 r. Rzeka Drwęca uznawana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

Dodatkowe informacje

  • mapka:
0
1
0
s2smodern
Powrót na górę