Menu
A+ A A-

Rowerem wokół Nowego Miasta Lubawskiego odcinek 4

0
1
0
s2smodern
Rowerem wokół Nowego Miasta Lubawskiego odcinek 4

Nowe Miasto Lubawskie

Udokumentowana historia Nowego Miasta Lubawskiego sięga roku 1325, kiedy komtur Ziemi Chełmińskiej Otto von Luterbergzałożył nad rzeką Drwęcą miasto nazwane Novum Forum(Nowy Targ). Stało się ono ważnym ośrodkiem administracyjno-gospodarczym Państwa Zakonnego, o czym świadczą zachowane do dziś zabytki budowlane. Nowe Miasto, w średniowieczu zwane także Nuwenmarkt, było jednym z najbardziej ufortyfikowanych miast Zakonu Krzyżackiego. System obronny miasta powstawał w I połowie XIV wieku. Miasto otoczono podwójną fosą zasilaną wodami Drwęcy i obsypano międzywałem ziemnym. Mury obronne miały grubość około 1 metra, wysokość prawie 7 metrów. Uległy częściowemu zniszczeniu w XVII wieku i podczas Wojny Północnej (1700-1721), ale największe spustoszenia przyniósł im wiek XIX. Cegły z rozbiórki murów posłużyły do zabudowy ulicy Okólnej, powstałej w linii dawnych umocnień. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty tych fortyfikacji.

Nawra

Wieś sołecka położona 3 km na północny wschód od Nowego Miasta Lubawskiego, licząca obecnie 445 mieszkańców. Wzmiankowana w roku 1404 (w tym czasie wieś zwala się Neber), stanowiła wówczas własność Zakonu. Informacje o szkodach wojennych z roku 1414 podają, że we wsi spłonęło 25 gospodarstw gburskich wraz ze zbożem i inwentarzem żywym, a łączne straty oszacowane zostały na 1000 grzywien. Od roku 1557 Nawra staje się własnością królewską. Wizytacja z roku 1667 przynosi informację, że dwór w Nawrze oddawał proboszczowi 8 korców żyta i tyleż pszenicy, z czego wnioskować należy, że w tym czasie istniał w Nawrze kościół. W roku 1880 wieś zamieszkana była przez 368 mieszkańców (z czego 320 osób to katolicy, a 48 - ewangelicy).

NAWRA - kapliczka na wzgórzu, obok zabudowania nr 52. Murowana z cegły na planie kwadratu. 5 m wysokości. otynkowana. W górnej części przeszklona z 3 stron wnęka z ceramiczną figurą Matki Boskiej - 75 cm wysokości. Daszek dwuspadowy zwieńczony krzyżem. W dolnej części kapliczki na ścianach prostokątne blendy, a na nich daty: "1904" (prawdopodobnie data budowy pierwotnej kapliczki), "1939" (data zniszczenia), "1945" (data odbudowy).

NAWRA - kapliczka w centrum wsi. Murowana z cegły na planie kwadratu, wysokości 4.5 m. Na 1.5 m cokole stoi przeszklona wnęka z ceramiczną figurą Matki Boskiej wys. 1 m. Wyżej dwuspadowy daszek z krzyżem. Całość wyłożona płytkami z lastrico. Na cokole tablica z napisem: "Matko nie opuszczaj nas". Dokoła metalowe, kute ogrodzenie z furtką.

NAWRA - pomnik na wyniosłym wzniesieniu stromo opadającym ku dolinie Drwęcy, tuż przy granicy gminy z Nowym Miastem Lubawskim. Odsłonięty 13 maja 1962 roku, zbudowany wg projektu R.Wachowskiego, przedstawia mur i stylizowane ludzkie sylwetki. Na murze liczne tabliczki zawierające imiona i nazwiska mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i okolic, zamordowanych i zaginionych w czasie II wojny światowej. Przed pomnikiem plac apelowy i metalowe maszty.

  • Rodzaj aktywności: Rower górski

  • Stopień trudności:  Łatwy

  • Dystans: 26,1 km

Dodatkowe informacje

  • mapka:
0
1
0
s2smodern
Powrót na górę