Menu
A+ A A-

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

0
1
0
s2smodern
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Park Etnograficzny dysponuje obecnie terenem o powierzchni 94 ha. Posiada bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 74 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 10 tys. egzemplarzy.

Salon Wystawowy znajduje się w dawnym kościele parafialnym w centrum Olsztynka. Jest jednym z najstarszych budynków w mieście. Zbudowany został w II poł. XIV wieku w stylu gotyckim, z wysoką wieżą dominującą nad miastem. Po pożarze w 1685 r., mimo odbudowy, nie odzyskał pierwotnego wyglądu. Po raz drugi budynek uległ zniszczeniu w czasie pożaru miasta w 1804 r., a odbudowa trwała do 1880 r. W 1914 r., podczas walk z wojskami rosyjskimi, zniszczone zostało sklepienie świątyni. W 1933 r. kościół poddano gruntownemu remontowi, połączonemu z przebudową oraz zmianą wystroju wnętrza. Pod koniec II wojny światowej budynek uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Odbudowany został dopiero w latach 1974-1977 i adaptowany na cele muzealne. W struktury organizacyjne Muzeum Budownictwa Ludowego włączony został w 1985 r. Od tego czasu organizowane są w nim wystawy o różnorodnej tematyce.

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

ul. Leśna 23, 11-015 Olsztynek

www.muzeumolsztynek.com.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szukaj nas na facebooku!

 

0
1
0
s2smodern

Media

Powrót na górę