Menu
A+ A A-

Kamienica przy ulicy Kościelnej 1

0
1
0
s2smodern
Kamienica przy ulicy Kościelnej 1

Kierujemy się w stronę gotyckiego kościoła, gdzie przy ulicy Kościelnej 1 znajduje się kamienica, której powstanie datuje się na 1897 rok. Dopiero w II poł. XX wieku zaczęto budować nowe domy mieszkalne poza terenem dawnych fortyfikacji miejskich, co zmusiło władze miejskie w roku 1866 do podjęcia starań o przygotowanie planu rozbudowy miasta. W latach 1895-1905 obszar administracyjny miasta wzrósł o 39 ha, a liczba domów mieszkalnych z 234 do 315. Wówczas, na miejscu wcześniejszej zabudowy powstała kamienica przy ulicy Kościelnej 1, która wzniesiona została w formie bezstylowej z zastosowaniem nielicznych form klasycystycznych. Kamienica jest dwukondygnacyjna ze ścianką kolankową na górze, podzielona gzymsami międzykondygnacyjnymi na trzy poziomy. W przyziemiu znajduje się podwójna witryna sklepowa, w drugiej kondygnacji widoczne są prostokątne otwory okienne, z których środkowy pełni funkcję drzwi balkonowych i jest poprzedzony niewielkim balkonem o kutej balustradzie. Wszystkie otwory kondygnacji obramowane opaskami okiennymi zwieńczonymi prostym przyczółkiem. W górnej części elewacji, czyli w ściance kolankowej znajdują się niewielkie, prostokątne okienka a wszystko zwieńczone profilowanym gzymsem koronującym.  

Obecnie w kamienicy znajudje się Redakcja "Gazety Nowomiejskiej", lokalnego tygodnika "Gazety Olsztyńskiej". Dostarcza bieżących informacji nie tylko jej stałym Czytelnikom, ale również pokazuje Turystom miejsca, które warto przybliżyć gościom odwiedzającym Nowe Miasto Lubawskie i jego okolicę. Siedziba gazety zlokalizowana jest w centrum miasta, przy ulicy Kościelnej 1. Pracownicy redakcji przekazują gościom informacje dotyczące ciekawostek Ziemi Nowomiejskiej i Nowego Miasta Lubawskiego. W redakcji znajduje się kilkanaście archiwalnych numerów gazet z przełomu XIX i XX w. tj. "Neumarker Zeitung" i "Kreis Blatt". Ponadto posiadamy egzemplarze "Drwęcy" z lat 20. minionego wieku, "Słowa Pomorskiego" oraz "Kuriera Codziennego" - unikatowe wydanie 48 stron z okazji pogrzebu Józefa Piłsudkiego. Na miejscu dostępne są wszystkie wydane dotychczas numery "gazety Nowomiejuskiej" - wydawanej od 13 października 1995 r. Redakcja zaprasza od piniedziałku do soboty.

Gazeta Nowomiejska
ul. Kościelna 1, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie

tel./fax 56 474 44 44
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
skype: go-nowemiasto
www.nowemiasto.wm.pl

0
1
0
s2smodern

Media

Powrót na górę