Menu
A+ A A-

Jazda konna w Pałacu w Mortęgach

0
1
0
s2smodern
Jazda konna w Pałacu w Mortęgach

Pałac Mortęgi to zabytkowy kompleks, w skład którego wchodzą: budynek pałacu, zabudowania folwarczne z XIV wieku oraz park w stylu angielskim z końca XIX wieku. Największych zmian dokonano po 1800 roku, gdy z dworu rycerskiego powstała przepiękna neoklasycystyczna budowla. Całość znajduje się w niewielkiej wsi Mortęgi, położonej niedaleko Lubawy, w  województwie warmińsko-mazurskim. Początki osadnictwa na terenie wsi Mortęgi nie są znane. Wiadomo, że w XIV w. Mortęgi były wsią szlachecką zorganizowaną na prawie polskim. Wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Michał Kϋchmeister nadał Mortęgom prawa chełmińskie.
Wielki Mistrz Dytryk von Aldenburg nadał dobra w Mortęgach Ludwikowi z Krzykos. W 1402 r. miało miejsce dodatkowe potwierdzenie nadania, już dla Ludwika z Mortęg, nie z Krzykos, który dał początek rodowi Mortęskich. Z rodu tego wywodziło się kilka znanych historii postaci, między innymi dwaj wojewodowie chełmińscy oraz patronka Pałacu Magdalena Mortęska (ur. 1554 r.), która założyła w Chełmnie przy klasztorze szkołę z internatem dla dziewcząt z rodu szlacheckiego. Do szkoły tej zjeżdżały dziewczęta z całej Korony i Litwy.
Od 1667 roku właścicielem Mortęg został Stanisław Narzymski, następnie majątek przeszedł w ręce niemieckie. Pałac i park powstały około połowy XIX w.
W XX w. do 1945 roku właścicielami Mortęg była rodzina Gaigerów. Po parcelacji majątku w 1945 r. Pałac do 1947 r. stał pusty, a następnie w latach 1947-50 mieścił się w nim Uniwersytet Ludowy. Od 1950 r. do 2013 r. w Pałacu znajdowały się pomieszczenia biurowe Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przyszłość” w Mortęgach, a w latach 1950-1960 szkoła podstawowa i w latach 1977 - 1979 przedszkole.

Już dziś funkcjonuje tu nowoczesny ośrodek jeździecki - budynki stajenne i ujeżdżalnia, spełniające wymogi bezpieczeństwa i komfortu zwierząt. Stajnia Mortęgi świadczy szerokie usługi rekreacji w siodle dla dzieci i dorosłych. Nasze tereny cechuje duża ilość lasów i otwartych przestrzeni, umożliwiających organizowanie konnych przejażdżek wierzchem lub powozem. Zapraszamy wszystkich, pragnących oderwać się od obowiązków dnia codziennego, pracy, szkoły, czy miejskiego zgiełku. Nasza propozycja spędzenia czasu w towarzystwie koni skierowana jest do młodych i starszych, rodzin z dziećmi, grup przyjaciół – dla każdego, kto lubi dobrą zabawę i chce nabrać pozytywnej energii, a przede wszystkim nauczyć się jazdy konnej.

Oferujemy:

– jazdę konną dla początkujących,
- jazdę konną w terenie dla zaawansowanych,
- naukę jazdy konnej z instruktorem, zajęcia z końmi od podstaw,
- treningi sportowe w skokach przez przeszkody,
- przejażdżki kucykiem dla najmłodszych,
- przejażdżki bryczką, po pięknej okolicy lub do konkretnie wybranego przez Państwa miejsca,
- kuligi i jazdę konną po śniegu
- imprezy integracyjne dla firm i szkół,
- ogniska i grille,
- oferujemy wspaniałe przejażdżki po malowniczej okolicy jak i również trening sportowy,
- obsługujemy pikniki rodzinne i festyny dla dzieci w regionie, udostępniamy konie
   z instruktorami na oprowadzanie oraz naukę jazdy podczas festynów i Świąt,
- wakacje w siodle,
- ferie zimowe

ZAJĘCIA HIPOTERAPII

Serdecznie zapraszamy na zajęcia hipoterapii prowadzone przez wykwalifikowanych hipoterapeutów.
Zajęcia odbywają się w dniach:
wtorek - piątek od 10:00 do 16:00,
sobota - niedziela – zapisy indywidualnie.


Pałac Mortęgi
Mortęgi 3, 14-260 Lubawa

Recepcja / Rezerwacja Gości Indywidualnych
tel. +48 89 644 94 60
tel. +48 89 644 94 68
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.palacmortegi.pl

0
1
0
s2smodern
Więcej w tej kategorii: « Stajnia przy Pałacu Pacółtowo
Powrót na górę