Menu
RSS
A+ A A-

Uroczystość 98. rocznicy powrotu Nowego Miasta do Polski

0
1
0
s2smodern
powered by social2s
Uroczystość 98. rocznicy powrotu Nowego Miasta do Polski

W piątek 19 stycznia 2018 roku na nowomiejskim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca powrót ówczesnego Nowego miasta nad Drwęcą do Rzeczypospolitej Polskiej.

O godzinie 13.00 od strony Baszty Kurzętnickiej na nowomiejski Rynek wkroczyła kompania reprezentacyjna 4. Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy, aby symbolicznie przynieść nam wolność i radość z powrotu do Ojczyzny, jak to 98 lat temu zrobił oddział Hallerczyków. Przed kompanią wojska nowomiejska młodzież wniosła godło polskie. Przybyciu żołnierzy tak jak wtedy towarzyszyło bicie kościelnych dzwonów.

W uroczystości oprócz gospodarzy miasta udział wzięli m.in.: Starosta Andrzej Ochlak, wraz z Wicestarostą Katarzyną Trzaskalską, komendanci służb mundurowych, radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Marcinem Deją, dyrektorzy jednostek budżetowych powiatowych i miejskich oraz licznie przybyli mieszkańcy, harcerze i młodzież szkolna.

Burmistrz Józef Blank, który wcielił się w rolę Antoniego Kyclera - polskiego burmistrza komisarycznego z 1920 roku - powitał Wojsko Polskie tradycyjnym chlebem i solą.  Po przekazaniu Burmistrzowi biało-czerwonej flagi narodowej przez dowódcę kompanii i oddaniu salw honorowych, żołnierze przemaszerowali wokół nowomiejskiego Rynku.

Następnie organizatorzy zaprosili uczestników uroczystości do Kina Harmonia na montaż słowno-muzyczny oraz prezentację szczegółów wydarzeń i atmosfery wolności jaka panowała w ówczesnym Nowym Mieście Lubawskim.

Na zakończenie uroczystości Burmistrz Józef Blank podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym, patriotycznym wydarzeniu.

 
 
 
 
 
 
 
0
1
0
s2smodern
Powrót na górę