Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 430.
Menu
A+ A A-

Targi Chłopskie w Olsztynku 6 października 2019 r.

0
1
0
s2smodern
Targi Chłopskie w Olsztynku 6 października 2019 r.

Jesienne warsztaty i pokazy, pieczenie ziemniaków w ognisku, występy ludowych zespołów oraz gry i zabawy. To wszystko w kupieckiej atmosferze dawnych lat. 6 października Skansen w Olsztynku kolejny raz zaprasza na Targi Chłopskie. Tym razem tematem przewodnim będą Smaki ziemniaka. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin.

Ziemniak, to powszechnie dziś uprawiana roślina o nazwie Solanum tuberosum. Inne nazwy tego warzywa  to kartofel, pyrka, arciak,  arczok, harcak, jarczok, karczoch, bałabaj, bamber, bandz, bulwa.     Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną ziemniaki mniej i bardziej znane. W jednej z chałup będzie można obejrzeć ekspozycję wiejskiego jadła. Na warsztatach pokażemy, jak wykonać jesienne kompozycje oraz wspólnie zaprojektujemy jesienną biżuterię. Nie zabraknie prezentacji przygotowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie na temat ochrony roślin. Na scenie wystąpią zespoły ludowe: „Perła Warmii” oraz „Węgojska Stróżka”. Najmłodszych zachęcimy do zrobienia stempli z ziemniaka, a także do wykonania jesiennego łobuziaka – lalki na patyku.   Wspólnie z Panią Hanną Banasiak zaprosimy do „Ziemniaczanych wariacji”, czyli gier i zabaw dla dzieci. Zespół Szkolno-Przedszkolny z Waplewa zaprezentuje inscenizację teatralną znanych wierszy: Rzepka oraz Na straganie. Chętni będą mogli sprawdzić swoich sił w ręcznym kopaniu ziemniaków. Tradycyjnie będzie można również skosztować  pieczonych ziemniaków z ogniska.
Swoje umiejętności zaprezentuje kowal w ramach pokazu Motyka, gracka, haczka, kopaczka. Ponadto odbędą się także pokazy werkowania koni, strzyżenia owiec oraz pokazy garncarskie. Wszystkiemu towarzyszyć będzie, cieszący się ogromną popularnością, kiermasz rękodzieła
i kulinariów.

Dawniej targi typowo chłopskie opierały się przede wszystkim na wymianie handlowej pomiędzy mieszkańcami wsi. Czasy się zmieniły i  zmienił się również klimat targów. Podczas Targów Chłopskich w Olsztynku, udział w kiermaszu rzemiosła i regionalnych kulinariów, zgłosiło ponad 70 wystawców. Na straganach nie zabraknie pieczywa, wędlin, ryb, serów, przetworów, miodów oraz słodyczy, a także znanych potraw z ziemniaków.

Zapraszamy!

http://muzeumolsztynek.com.pl/pl/aktualnosci/news/targi-chlopskie-smaki-ziemniaka-2019.html

0
1
0
s2smodern
Powrót na górę