Menu
A+ A A-

Linoryt 114: Panorama Nowego Miasta Lubawskiego

0
1
0
s2smodern
Linoryt 114: Panorama Nowego Miasta Lubawskiego

Dla kolekcjonerów i nie tylko, doskonały prezent bez okazji. Linoryt, wykonany ręką artystki Natalii Reszka, przedstawia Panoramę Nowego Miasta Lubawskiego, którą pierwotnie wykonał Dewitz Johann Heinrich.

Linoryt należy do technik druku wypukłego, ten zaś jest najstarszą znaną metodą drukarską. Polegająca na wyżłobieniu w linoleum przy pomocy dłut, wzoru, który odbija się później na papierze. W druku wypukłym, po naniesieniu rysunku na matrycę – w przypadku linorytu jest to linoleum – wycina się wszystkie miejsca, które nie będą pokrywane farbą. Drukowanie odbywa się przy użyciu specjalnej kostki introligatorskiej albo polega na przepuszczeniu matrycy z nałożonym papierem pod prasą graficzną.

Dewitz Johann Heinrich ( *20.09.1706 r. w Elblągu, †4.10. 1767 r. w Elblągu).

Wójt elbląski, nadworny aptekarz królewski, autor herbarza patrycjatu elbląskiego. Syn Johanna, aptekarza miejskiego w Elblągu i tytularnego nadwornego aptekarza królewskiego.Znany jest jako kontynuator kroniki Wilhelma Rupsona oraz autor dziejów Elblaga, pt. Sammlung einer Chronica oder Beschreibung der Stadt Elbing. Zbiorem materiałów źródłowych są jego prace o inskrypcjach i o epitafiach elbląskich, o genealogii rodzin elbląskich ilustrowane rycinami herbów oraz Documenta diversa Elbingensia. Dewitz interesował się także dziejami medycyny elbląskiej, jedno jego dzieło z tego zakresu zostało w 1750 r. wydane drukiem. Jest także autorem ciekawej – zachowanej w rękopisie – pracy o minerałach i roślinach lekarskich okolic Elbląga. 

Linoryt w ramce (nr ew. 114/2022).

Cena 50,00 zł brutto + koszty przesyłki.

Szczegóły i kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod nr telefonu: 56 649 88 50.

Ostatnio zmienianywtorek, 07 czerwiec 2022 10:23
0
1
0
s2smodern

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Powrót na górę