Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/320
Menu
A+ A A-

Kisielice

0
1
0
s2smodern
Kisielice

Kisielice położone są w zachodniej części powiatu iławskiego. Czyste i nieskażone środowisko oraz piękne jeziora Goryńskiego Obszaru Chronionego przyciągają tu wszystkich spragnionych ciszy i spokoju. Miasto i cała Ziemia Kisielicka ma ciekawą i burzliwą historię. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków. Do najważniejszych zaliczyć należy wybudowany w XIV wieku, wielokrotnie palony i przebudowywany kościół. Stara, zabytkowa część miasta uległa zniszczeniu w czasie ostatniej wojny. Kisielice i okolice zaskoczą jednak turystów wieloma ciekawostkami historycznymi, architektonicznymi oraz urokliwymi miejscami. W gminie znajduje się wiele interesujących zabytków, m.in. wybudowany w XVII wieku kościół w łęgowie, kościół w Goryniu, ruiny pałacu Paula von Hindenburga w Ogrodzieńcu oraz cmentarz rodowy w miejscowości Trupel.

Gmina Kisielice oraz Pojezierze Iławskie pod względem przyrodniczym należą do najciekawszych i najpiękniejszych regionów naszego kraju. Różnorodność tutejszej fauny i flory, ciekawa rzeźba terenu i bogactwo wód stanowią o dużej atrakcyjności tych okolic. Wyjątkowa malowniczość zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego w dorzeczach Wisły, Osy, Drwęcy i Pasłęki, jak też dostępność komunikacyjna sprawiły, że gmina Kisielice oraz Pojezierze Iławskie stały się miejscami wymarzonego wypoczynku dla wielu turystów. Przybywający z zachodu, północy czy południa, w tych okolicach po raz pierwszy stykają się z urokami krainy tysiąca jezior. Tu właśnie wita turystów jedno z największych jezior Polski – jezioro Jeziorak. Tędy przepływa niezwykle urokliwa rzeka Drwęca. Tu biegnie znaczna część Kanału Elbląskiego.

Położenie gminy Kisielice oraz Pojezierza Iławskiego wyznacza od zachodu dolina dolnej Wisły, od wschodu Pojezierze Mazurskie, od północy Pobrzeże Gdańskie, zaś od południa Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie. Ze względu na atrakcje turystyczne i tradycje historyczne oraz kulturowe - utożsamia się je z terytorium administracyjnym powiatu iławskiego, jego pięcioma miastami: Iławą, Lubawą, Kisielicami, Suszem i Zalewem oraz prawie setką większych i mniejszych wsi. To właśnie tu, poza ciekawymi obiektami dawnej kultury mieszczańskiej i dworskiej, są też, pamiętające średniowiecze, obiekty sakralne oraz ruiny warowni i pałaców dawnej arystokracji pruskiej. Urozmaicony krajobraz, czyste środowisko, obecność licznych, cennych gatunków roślin i zwierząt, duża liczba jezior, lasów, liczne rezerwaty i pomniki przyrody, wydarzenia kulturalne, bogata przeszłość, cenne zabytki architektury oraz miejsca ważnych wydarzeń historycznych to atuty, które zdecydowały o zaliczeniu regionu do najpiękniejszych i najbardziej interesujących w tej części Europy. Ale o tym najlepiej samemu się przekonać, bo żadna, nawet najbardziej rozbudowana i wyczerpująca charakterystyka tego magicznego miejsca nie zastąpi jego własnej opowieści, z którą każdego roku zapoznają się przybywający tu w poszukiwaniu ciszy i spokoju amatorzy aktywnego wypoczynku.

Gmina Kisielice leży w powiecie iławskim i jest najbardziej na zachód wysuniętą gminą województwa warmińsko-mazurskiego. Sąsiaduje z leżącymi w powiecie iławskim: od północnego wschodu z gminą Susz, a od wschodu z gminą Iława, zaś od południa z gminą Biskupiec Pomorski w powiecie nowomiejskim. Na południowym zachodzie graniczy z gminą Łasin w powiecie grudziądzkim (woj. kujawsko-pomorskie), a na północnym-zachodzie z gminami Prabuty i Gardeja w powiecie kwidzyńskim (woj. pomorskie). Powierzchnia gminy wynosi 17 280 ha (w tym miasto 337ha), co stanowi 0,7% powierzchni województwa. Większość terenów (72%) to użytki rolne. Gmina posiada niski wskaźnik zalesienia - ok. 12%. Jednocześnie charakteryzuje się znaczącym potencjałem turystycznym i rekreacyjnym. Południową część gminy zajmuje obszar chronionego krajobrazu z licznymi zbiornikami wodnymi położonymi wśród lasów. Na terenie gminy znajduje się 10 jezior - 4 większe o powierzchni 85-300 ha oraz 6 mniejszych o powierzchni 5-10 ha.

0
1
0
s2smodern

Galeria

{gallery}320{/gallery}
Więcej w tej kategorii: « Lubawa Iława »
Powrót na górę