Logo
Wydrukuj tę stronę

Pomniki przyrody

0
1
0
s2smodern
Pomniki przyrody

Według stanu z początku 1998 roku na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego zawierdzonych jest 58 pomników przyrody ożywionej. W tym 39 pomników na terenie samego Parku i 19 w obrębie otuliny. Na oficjalne zatwierdzenie czeka dodatkowo ok. 11 pomników.
Do ciekawszych zarejestrowanych pomników należą:
Gruba Sosna "Berta" – obwód 310 cm, na południe od Siemian, przy drodze leśnej w oddz. 276, gm. Iława.

Aleja Napoleona – kilkadziesiąt sosen rosnących wzdłuż drogi gruntowej wiodącej z Szymbarka w kierunku północnym do szosy Iława-Susz; obwody od 50 do 380 cm, gm. Iława.
Grupa 8 Dębów koło Gostyczyna (Fabianki, stopień wodny na Liwie) obwody od 377 do 556 cm, gm. Susz.
Dąb na rozstajach dróg leśnych k. Doliny (droga w kierunku Jerzwałdu) o obwodzie 443 cm oraz 3 inne dęby rosnące w pobliżu (obwody od 336 do 433 cm), gm. Susz.
 
Obszar położony na wysokości od 96 do 110m npm obejmuje kompleks alei dębowych na Pojezierzu Iławskim, zwłaszcza w okolicach Szymbarka i Kamieńca. Wiek niektórych drzew w alejach osiąga 300 lat. Jest to jedna z większych ostoi pachnicy dębowej w Polsce i znaczące zgrupowanie innych chrząszczy żywiących się martwym drewnem.
W alejach występują także rzadkie bezkręgowce: tryk lipowiec, ciołek matowy, Drapetes mordelloides, sprężyk rdzawy, Acritus minutus, bierka lipowa, Allecula rhenana, Amphotis marginata, Hymenorus doublieri, Nossidium pilosellum, Ovalisia rutilans, Platydema violaceum, Protoetia lugubris, szczerolotek pstry, naśliwiec, Trinodes hirtus.
W Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej został wymieniony występujący tu gatunek chrząszcza: pachnicy dębowej.
0
1
0
s2smodern
Design © Roni.pl IT Nowe Miasto Lubawskie. All rights reserved.