Logo
Wydrukuj tę stronę

Ścieżka przyrodnicza "Solniki"

0
1
0
s2smodern
Ścieżka przyrodnicza "Solniki"

Ścieżka rozpoczyna i kończy we wsi Siemiany. Jest oznakowana międzynarodowym symbolem ścieżki edukacyjnej ( biały kwadrat z zielonym przekątnym paskiem). Podzielona jest na siedem odcinków. Każdy przystanek na ścieżce zaznaczony jest drewnianym słupkiem z numerem przystanku. Ścieżka wiedzie przez teren parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego oraz obszaru Natura 2000-Lasy Iławskie. Ponadto prowadzi przez dwa rezerwaty przyrody „Czerwica” i „Jasne”. Przebieg ścieżki umożliwia poznanie siedlisk i gatunków związanych z lasem, łąką, wodami i wskazuje na krajobraz kulturowy, który przenika się z przyrodą tego obszaru.

Kolejne przystanki to:

1.Siemiany – trasa rozpoczyna się w turystycznej wsi Siemiany położonej nad najdłuższym polskim jeziorem – Jeziorak (27,5km długości). Stąd rozciąga się widok na środkową część jeziora, widoczne tu są niektóre z większych wysp: Lipowy Ostrów, Zielony Ostrów oraz Bukowiec.

2.Jezioro Urowiec – jest całkowicie otoczone lasem, charakteryzuje się czystą wodą (I klasa czystości) i jest jednocześnie najgłębszym jeziorem Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego – maksymalna głębokość: 31,8 m, a głębokość średnia: 8,1 m.

3.Granica miedzyPrusami Wschodnimi a Zachodnimi – od jeziora Urowiec trasa ścieżki wiedzie przez bór mieszany. Miejsce oznaczone przystankiem na skrzyżowaniu dróg, to dawna granica między Prusami Wschodnimi a Zachodnimi.

4.Solniki – obecnie to jedynie rozległa polana z samotnym zabudowaniem przy jeziorze Głębokim. W przeszłości znajdowała się tu wieś z hutą szkła, później tartakiem, szkołą, dworem. Ślady solnickiej świetności można odczytać w terenie, wykorzystując znajdującą się na tym przystanku tablicę.

5.Rezerwat „Czerwica” – jest to rezerwat utworzony w celu ochrony kolonii kormorana czarnego. W jego granicach znajdują się dwie wyspy oraz półwysep na jeziorze Czerwica. Rezerwat chroni około 200 gniazd kormorana i 140 gniazd czapli siwej. Jest to również ważny obszar dla bielików, bowiem rezerwat jest ich stałym miejscem żerowania.

6.Biały Chłop – ścieżka od rezerwatu „Czerwica” biegnie leśnym duktem, przy którym można podziwiać stare drzewa, niektóre z nich to pomniki przyrody. Również można odszukać miejsce po starej karczmie i historyczną granicę wsi Solniki, wyznaczoną przez stare, pomnikowe dęby. Przystanek znajduje się na skrzyżowaniu dróg, który dodatkowo określa figura legendarnego Białego Chłopa.

7.Jezioro Jasne – znajduje się w rezerwacie „Jasne” i prezentuje rzadko w Polsce spotykany typ jeziora oligotroficznego. Dodatkowo jest to jezioro o kwaśnej wodzie (pH 4,3). Wody jeziora ze względu na małą żyzność są ubogie w roślinność. Jest stosunkowo głębokie – głębokość maksymalna: 19,8 m. Przeźroczystość wody wynosi ok.10m.Wiosną i latem na tafli jeziora możemy zobaczyć gągoły – kaczki gnieżdżące się w dziuplach starych drzew. Znad jeziora Jasne leśna droga wiedzie do parkingu na skraju lasu , a stamtąd asfaltowa droga, przy której rozciągają się pola i łąki, prowadzi do Siemian.

0
1
0
s2smodern
Design © Roni.pl IT Nowe Miasto Lubawskie. All rights reserved.