Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 410.
Menu
A+ A A-

Nowomiejski belweder

0
1
0
s2smodern
Nowomiejski belweder

Godny uwagi jest budynek przy ul. Jagiellońskiej 9, zbudowany w stylu eklektycznym, łączącym w sobie elementy form klasycznych. Dwupiętrowy dom wzniesiono na początku XX wieku, jego cechą charakterystyczną są flankujące bryłę wysunięte ryzality. W latach 1900-1919 właścicielem budynku był Wilhelm Bauer, później Otille Kurlikowska (1919-1930), a od 1930 roku obiekt stał się własnością Inowrocławskiej Fabryki Mebli. Współcześnie budynek został zaadaptowany na mieszkania komunalne. Ulica Jagiellońska, nosząca tę nazwę od 1920 roku, w przeszłości nazywała się: Kauerniker Strasse, Kauernik Chaussee.

Miejsce to znajduje się również na trasie geocachingowej Nowomiejskiego Paszportu Turystycznego i zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do zabawy jaką jest GEOCACHING. Geocaching to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą jest aktywne poznawanie odwiedzanego terenu, w sposób wymagający sprytu, wiedzy i często dobrej kondycji fizycznej. Celem jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika nazywanego "geocache" i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową, kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymująze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Istotne znaczenie ma również ochrona środowiska. Na terenie Polski znajduje się 25481 skrytek, z których 21151 jest aktywnych. Skrytki zostały znalezione 1224372 razy, co daje średnio 48.1 znalezień na skrytkę. 67716 użytkowników znalazło przynajmniej jedną skrytkę, 2882 użytkowników założyło przynajmniej jedną skrytkę (www.geocaching.pl 09.04.2015 r.). Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i ewoluowała. Umieszczenie skrytek dla jej samego znalezienia według współrzędnych, na dłuższą metę staje się nudne, stąd ich autorzy starają się urozmaicić grę terenową i zachęcić poszukiwaczy do odwiedzenia ich nowego, kolejnego na mapie zabawy schowka. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach, związanych ze zwiedzaniem zabytków, poznawaniu miejsc ciekawych przyrodniczo, czy ze względu na interesujący epizod historyczny. Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Mogą one być różnej wielkości - od malutkich pojemniczków, często mniejszych od naparstka, po olbrzymie skrzynie, mogące z powodzeniem pomieścić "skarb" wielkości człowieka.

W ramach Geochachingu Paszportu Nowomiejskiego, Partnerzy projektu promocyjnego przystąpili do tej zabawy i przyłączyli się ze swoimi geocachami do ogólnoświatowej akcji. Geocache śledźcie na stronie www.geocaching.pl

0
1
0
s2smodern
Powrót na górę