Menu
A+ A A-

Nowe miasta do Cittaslow

0
1
0
s2smodern
Nowe miasta do Cittaslow

Orneta, Lidzbark i Prudnik – to kolejni kandydaci, którzy chcą dołączyć do sieci miast spod znaku ślimaka. Co takiego sprawia, że kolejne miasta decydują o tym, że chcą rozwijać się dalej jako Cittaslow – miasteczka spokojnego, lecz jakościowego życia? Opowiadają o tym włodarze Ornety i Lidzbarka. Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow zrzesza już piętnaście miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego. To Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel, Ryn i kończące procedurę Bartoszyce. Jest też Murowana Goślina z Wielkopolski, Kalety ze Śląska, Rejowiec Fabryczny z województwa lubelskiegi i Nowy Dwór Gdański z Pomorza.

Kolejne miasta chcą zostać Cittaslow. W Ornecie radni zdecydowali o tym 25 lutego, a w Lidzbarku – 12 marca. Obydwie miejscowości muszą teraz przekazać przez Wojewodę uchwały rady do Ministra Spraw Zagranicznych i uzyskać jego zgodę na przystąpienie do zrzeszeń międzynarodowych. Równoległym etapem obok spełnienia ustawowych wymogów jest dokonanie samooceny w zakresie spełniania kryteriów członkowskich i zweryfikowanie jej przez organ certyfikujący Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Ostateczną decyzję o wpisaniu na listę miast członkowskich i wręczeniu certyfikatu członkowskiego podejmują władze Międzynarodowego Stowarzyszenia. Prudnik z opolskiego jest na etapie weryfikacji samooceny.

Co takiego sprawia, że kolejne miasta decydują o tym, że chcą rozwijać się dalej jako Cittaslow – miasteczka spokojnego, lecz jakościowego życia?

Maciej Sitarek, burmistrz Lidzbarka: - Moim zdaniem, główną przyczyną przystępowania do Cittaslow kolejnych miast jest chęć życia mieszkańców w miejscowościach, w których życie toczy się spokojniej, nie ma takiego tempa życia, gdzie żyje się godniej, ale jednocześnie na wysokim poziomie. Ludzie nie muszą się spieszyć, a czas wolny po pracy mogą spędzać na łonie natury lub na różnego rodzaju imprezach kulturalnych, czy sportowo-rekreacyjnych, do których mają łatwiejszy dostęp. Duże znaczenie ma także, fakt iż sieć Cittaslow rozwija się bardzo prężnie, miasta które są już jej członkami, tworzą monolit i swoją dobrą współpracą zachęcają inne miejscowości do wstępowania do sieci. Podejmując decyzję o przystąpieniu Lidzbarka do Cittaslow, braliśmy pod uwagę dobro naszego miasta, możliwość dalszego rozwoju, korzystania z doświadczeń miast członkowskich ale także to, że możemy wnieść nowe ciekawe pomysły, które sprawią iż Stowarzyszenie będzie dalej prężnie działać i ewaluować. Nasze walory krajobrazowe, swojski klimat i nasze dziedzictwo kulturowe uatrakcyjnią sieć miast „żyjących powoli”.

Andrzej Gierlof, z-ca burmistrza Ornety: - Cittaslow to pewien zespół działań i cech stylu życia zrównoważonego, pozbawionego pospiechu, gwałtowności, anonimowości. Jest odpowiedzią na przeciwstawne tendencje do globalizacji, generalizowania i homogenizacji kultur oraz alternatywą dla intensywnego i często anonimowego życia wielkomiejskiego. Taką filozofię życia skutecznie można realizować w mniejszych miastach czy miasteczkach, w zrównoważonym środowisku, w środowisku pełnym naturalnych zasobów i walorów przyrodniczych – a takim wydaje się nam Orneta i jej okolice. Orneta jest niewielkim ponad 700-letnim miasteczkiem, liczącym ok. 10 tys. mieszkańców, położonym u kresu dawnych Prus Wschodnich, na nizinie Orneckiej pomiędzy wzniesieniem górowskim, a pojezierzem olsztyńskim. Ze względu na malownicze położenie oraz niemal idealnie zachowane obiekty architektury i urbanistyki pochodzące z różnych etapów historycznych, nazywana jest często „Perłą Warmii”. Miasto otaczają duże obszary leśne oraz tereny produkcji rolnej i usług. Jest to potencjał do rozpowszechniania się turystyki ale też lokalnej produkcji rolno-spożywczej i związanych z tym usług. Wierzymy, że przynależność do Cittaslow pozwoli jeszcze bardziej docenić piękno i uroki naszego miasteczka turystom i gościom ale też pozwoli ugruntować „spokojny” kierunek jego rozwoju i poprawić jakość życia jego mieszkańców.

http://warmia.mazury.pl/pl/turystyka/4097-nowe-miasta-chca-do-sieci-cittaslow

0
1
0
s2smodern

Media

Powrót na górę